31
Mar
2014

Uzakdoğu Mutfağında Bir Türk Samuray’ı: “SUSHİCO”

31 Mart 2014

“Uzakdoğu Mutfağı”: Bu diyarlara ve mutfağa verdiğimiz isimden de anlaşıldığı gibi  “Uzak ! “.  Yani “Türkiye’ye ve Türk damak tadına uzak !”. Daha en baştan koymuşuz tavrımızı bu lezzetlere “uzak” diyerek.

Özellikle “Haydi arkadaşlar Sushi yiyelim!” deyince; tepkisini kesin bir şekilde koymayan yoktur. Ya “Evet..harika.. haydi yiyelim!” der büyük bir tutku ile ya da “Sushi mi? Hiç işim olmaz!” diye bir yanıt alırsınız. Çin yemekleri olarak bildiğimiz nuddle(erişte) ya da vogda yapılan diğer yemekler; en azından pişirilerek yapıldığı için daha fazla kabul görür.

Dana Etli Erişte

Ben ilk seferinde bu “uzak lezzetler” ile kendi yerlerinde tanıştım; yani Uzakdoğu’da.1992 senesinde işim gereği gittiğim Bankok ve Singapur’da ilk Çin yemeğinin ve Sushinin tadına baktım. Denizden çıkardığı kestaneyi büyük bir heyecan ile açıp yiyen bir Giritli olarak; bu tatlara aşık oldum. Özellikle Sushi; lezzet olarak benim için vazgeçilmez bir yer aldı.

California Roll

California Roll

O zamanlar; Türkiye’de sayılı japon ve çin restaurantı vardı. Benim ilklerimden biri; hala varlığını koruyan; İstanbul Harbiye Hilton Otel’inde ki Dragon Restauranttı. Ama Vedat Milor 13 yaşlarında gittiği; Galatasaray Lamartin caddesinde ki Çin restaurantı anılarını hala unutamıyor. Bir gurme bile böyle hissediyorsa; sanırım ilk olmaktan ziyade bize neresinin o tadı ve ambiansı benimsettiği önemli.

sushiCOlogoİşte “Sushi co” da bana o anıları ve ambiansı veren ilk yer. Türkiye, Sushico ile ilk 1997 senesinde Suadiye’de tanıştı, Sonra İşkulelerinde kendini sevdirmeye devam etti. Ama benim için Sushi co ailesi ile tanıştığım ilk özel yer Nişantaşı City’s in karşısında ki yerleridir. Sushico ailesi diyorum çünkü; mekandan girer girmez uzakdoğu restaurantı olmasına rağmen bu yer size çok yakın geliyor ve sıcaklığı ile sizi sarıyor.

2002 senesinden beri Sushico ile ben de aile oldum. Doğumgünlerimde, özel kutlamalarda hatta iş toplantılarımda bile Sushico benim için evsahipliği yaptı. Sushico’nun kurucuları ve tüm kadro ile bir aile olduk. Öyle ki finelifebybs.com yayın sitemin de doğuşunu; yaşgünüm ile birlikte Nişantaşı Sushico’da kutladım ve bu sıcak uzakdoğu ambiansını sizinle paylaşmak istedim.

fotoğraf-5

Sushico Ailesinden Soner ile 4 Ocak 2013 Doğumgünü Partimde

Bu yakınlığı hissetmenizin nedeni; aslında Sushico’nun  tamamen bizden olması; yani yüzdeyüz türk sermayesi ile türk yaratıcılığı ile doğmuş bir marka olması. Sushico ailesi; bize hem uzakları yakın etmek, hem de kendilerini surekli yenilemek adına; menülerinde şefleriyle beraber ‘New Comers’ diye bir bölüm olusturmuş.

Bu çalışmayı sevgili Zeynep Aslı Çakan yöneticiliğinde yürütüyor. 6 ayda bir sezon başlarında Sushico ailesi; Dünya trendlerini takip ederek,  Şefleriyle yaptikları çalişmalar ve müşterilerinin önerileri dogrultusunda; 10-12 yeni yemeği menülerinde teşhir ediyor. Bu yemeklerin aldığı talepler doğrultusunda da menülerini sürekli update ederek kendilerini yenilemis oluyorlar.Tabi ki bu yeni tatları denemek konusunda ben  seveseve ilk gönüllülerden oluyorum.

SAMSUNG CSC

Sushico Nişantaşı Bahçesinde Ginsengli Kahve Keyfi

Ve bu sezon Sushico’da sizi ne yeniliklerin beklediğini keşfetmek için soluğu Nişantaşı Sushicoda aldım.

Sunuculuğunu ve yapımını üstlendiğim bazı  organizasyon ve kongrelerin uzman mimarı ve yakın arkadaşım Burcu Ege’yi de bana eşlik etmesi için çağırdım.

Önümüzde ki yeni organizasyonları konuşurken onunla eski bir otelci olarak sushiconun yeni tatlarını denemek çok keyifli olacaktı.

Sushico da sevgili Zeynep  evsahibeliği; yapmak üzere beni bekliyordu. Gözkırpan bahar havasına dayanamayarak Burcu’yu ve mutfakta bize  yeni tatlardan şahane bir menü hazırlatmak ile meşgul Zeynep’i  bahçede beklemeye karar verdim. Bu gizli bahçe bana hep ilhamkaynağı olmuştur. Buraya oturduğumda evet işte yaz tüm egzotikliğiyle geliyor hissi verir bana . Sushico’nun deneysel tatları yemekler ile kısıtlı değil kahve ve tatlılarda da yeni egzotik tatlar yaratmışlar. Ginsengli Kahveyi yudumlarken içim sanki baharla doldu.

SAMSUNG CSC

Burcu Ege ; Banu Sağnak

Burcu; onu bahçede karşılamama çok sevindi.Yeni organizasyon ve projelerden bahsederken ginsengli kahvenin tadına varıp; keyif sigarasını yaktı. Ben hiç içmedim ama sigara kullananlar için bu gizli bahçeler yaz kış adeta bir Cennet.

Ve derken mutfaktan beklenen haber geldi. Sushico’nun sezon için sunacağı yeni tadlardan oluşan menü Zeynep’in sunumu ile masada bizi bekliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Current ye@r *