31
Mar
2014

Tranquilla’da Güne Erken Başlamak

31 Mart 2014
SAMSUNG CSC

Tranquilla Nehir Evi Şömineli Bungalovun Verandasında Günü Karşılıyorum

Sabah, erken kalkıp odamın verandasına çıkınca; keşke İstanbul’da da hergün gün beni böyle karşılasa dedim; doğa, nehir ve kuş sesleri. Güne böyle başlamak insana coşku veriyordu; ardından çalışmak da bir o kadar verimli olabilirdi. Pencere ve hatta perdeni açamadan güne başlamak; sonrasında işyerine ulaşmak için sizi eksoz dumanı ve stresli insanlar eşliğinde bir trafiğin beklediğini bilmek; günü başlamadan bitiriyordu.

Ağva; insana aslında hayatında neyin eksik olduğunu net bir şekilde hatırlatıyordu. Buraya gelen insanlar sadece biraz sessizlik doğa arayışında, dinlenme isteğinde olsa da; aslında insanın genel yaşamında da doğadan kopmaması gerektiğini doğaana bir anne edasında öğütlüyordu.

Kendimi; odamın önünde tasasızca duran hamağa uzanıp gökyüzüne bakıp “Doğa ve şehri nasıl biraraya getiririm?” hayallerini kurarken buldum.

SAMSUNG CSC

Tranquilla Nehir Evi Bahçesinde Hamak Keyfi

Aslında Ağva; yaz kış hareketli ve renkli bir yapıya sahip. Nehirde tekne turları, kano ve sandal sefaları, uçsuz bucaksız doğa parkurlarında yürüyüşler, Ağva’nın plajlarında, saklı koylarında yüzmek tatiline biraz hareket katmak isteyenler için ideal.

Kıyı boyunca sazlıklarla çevrili bu harika nehri gezmek için kayıktan kanoya, deniz bisikletinden elektrikli teknelere kadar her türlü araçtan yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca derenin tertemiz sularında; balık tutmak ya da yüzmek te oldukça keyif verici.

Ama ben, bir gece önce Hasan Şef’in kahvaltı için sözverdiği Porçini mantarlı omleti denemek için sabırsızlanıyordum. Hava çok güzeldi. Doğal ve evyapımı ürünlerle bezeli bir kahvaltı; beni rıhtımın üstünde nehir kıyısında bekliyor olmalıydı.

SAMSUNG CSC

Tranquilla Nehir Evi’nin İskelesinde Kahvaltı Keyfi

Evet; kahvaltı beni görkemli bir şekilde bekliyordu ve küçük bir rehberim de vardı masada; Hasan Şefin minik kızı Esma. Küçük deyip geçmeyin; doğanın içinde büyümenin verdiği zeka ışıltılarını,siz bile oradan görüyor olmalısınız, anlatmaya gerek yok.

Daha sonra, Zeki Bey de bize kahvede eşlik etti. Bahar Hanım ve küçük kızları Karya bugün yoktu, haftaiçi olduğu için Karya okuldaydı. Zeki Bey, sabah erkenden Ömerli’de ki; yine doğanın içinde yer alan evlerinden çıkıp adeta Tranquilla’ya ışınlanmıştı. “Yapılacak çok iş var Banu Hanım; erkenden geldim” dedi; biraz da tatsızdı aslında. “Hayrola Zeki Bey!” dedim. Geçen sene bir gün bir müşteri aramış telefonla: “Benim eşim yürüme özürlü ve doğa onun en büyük ilacı; ama bir çok tatil beldesinde ona uygun donanımda oda bulamıyorum. Siz de var mı?” diye sormuş. Zeki Bey de geri çevirmemiş geniş odalardan birinin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünmüş. “Siz gelin, en uygun odayı size vermeye hazırım.” diye yanıt vermiş. Fakat yine de tam anlamıyla uygun olmamış odalardan hiçbiri. Öyle olunca Zeki Bey ve Bahar Hanım 16 klübeden birini daha büyütüp farklı bir donanımda engelliler için yapmaya karar vermişler; fakat destek beklerken, karşılarına türlü yasaklar ve engeller çıkmış.

agvakumsal

Ağva Kumsal

Bahar ve Zeki çifti; aslında Ağva’ya doğa tatili amaçlı gelmişler 2000 yılında. Tranquilla’nın bulunduğu nehir kıyısı arsayı aldıklarında, civarda neredeyse başka hiçbir yerleşim yeri yokmuş o zaman. Doğasına zarar vermeden kütük evlerin ilkini yapmışlar. Kızları Karya 8, Tranquilla Nehir Evi ise 14 yaşında. Burası da onların çocukları gibi, Ağva’ nın Turizm beldesi olmasıyla birlikte; bölge çarpık gelişmesin diye de çok emek harcıyorlar.

SAMSUNG CSC

Tranquilla Nehir Evi İskelesinde Keyif Klübesinin Önü İşletme Müdürü Tufan Bey

Zeki Bey işlere koşturunca benim ardı arkası kesilmeyen sorularıma; Tranquilla’nın İşletme Müdürü Tufan Bey yetişti. Nehir kıyısında keyifli bir bungalov daha vardı. Burası yine müşterinin kendini özel hissetmesi için tasarlanmıştı. Gece gündüz arkanızda nehir, önünüzde şömineniz hafif müzik eşliğinde ister kitabınızı okuyabilirsiniz; isterseniz de dost sohbetleri yapabilirsiniz. Biz de Tufan Bey ile Keyifli bir köşe bulup; türk kahvesi eşliğinde sohbete daldık. Bölge ve yapılabilecekler hakkında soracak çok şey vardı. Otelin kapısında ki bisikletler doğayı keşif için misafirleri bekliyordu.

SAMSUNG CSC

Tranquilla Nehir Evi Keyif Klübesinde İşletme Müdürü Tufan Bey ile Ağva Sohbeti

“İlkbahar ve ilk yazda bisiklet ile geldiğiniz noktadan; Hacılı Şelaleleri’ne uzanan bir doğa yürüyüşünün ardından , sayısız şelale ve gölete ulaşabiliyorsunuz. Bu; ruh dinlendiren yürüyüşü yapmanızı ve doğanın size sunacağı huzuru yaşamanızı; mutlaka tavsiye ediyoruz.” dedi Tufan Bey. Ayrıca Ağva’da geçireceğiniz günlerin birinde ; şarabınızı veya kahvenizi yudumlayarak, izleyeceğiniz nefis bir günbatımı için Kilimli Koyu’nu da mutlaka ziyaret edin. Ve Fotoğrafa merakınız varsa Karadeniz’in tipik kıyı oluşumlarının en hayranlık uyandıran örneği olan Kilimli Koyu’nun sırtlarından muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.” diye ekledi.

Bu gelişimde olmasa da;  bunların hepsini yapmaya kararlıydım. Hatta bu konuda kolaylık sağlayan bir bölge haritasını inceledik beraber. Sizler ile de paylaşıyorum haritayı; Ağva’ya bu muhteşem Cennete ve bir mabedi andıran Tranquilla Nehir Evine gelmeden; siz de planlarınızı yapın.

AGVA HARITA  SON 777 ENG

Ağva Haritası

www.Tranquilla.com.tr