26
Kas
2014

ORJİNAL FİKİRLERİN BURCU: “KÖLKÖL” (11-21 MAYIS)

26 Kasım 2014

KÖLKÖL KADINININ VE ERKEĞİNİN GENEL NİTELEMESİ:

Kölköl ilk bakışta güçlü bir insan olarak algılanır, aslında zayıf yapılıdır. Tembel, yavaş algılanan biri gibi görünse de, Kölköl’ün aşırı hassaslığı belirtmekte yarar vardır, bunu bilmemek ilişkilerin yanlış yönlenmesine yol açabilir. Kölköl sinirini ve hassasiyetini hiç göstermnez ama gösterdiği zaman yanında olmak itici bir durumla karşılaşmak demektir. Yakınındaki insanlar Kölköl’ün bu özelliğini hiç unutmamalı ve onun sabrını zorlamamalıdır.

Robert Pattinson, coşkun bir nehir gibi etrafındaki herşeyi hızıyla çeken, kendi yönüne yönlendiren bir Aslan Kölköl Erkeği.

Robert Pattinson, coşkun bir nehir gibi etrafındaki herşeyi hızıyla çeken, kendi yönüne yönlendiren bir Aslan Kölköl Erkeği.

Kölköl sevdiği insana sınırsız güvenir; “O buna karşılık veriyor mu?” sorusu hiç aklına gelmez. Aşık olunca dünyayı tozpembe gören Kölköl, böyle zamanlarda objektif karar almayı başaramaz. Bu nedenle aşk hayatında problem yaşar. Bu alandaki olumsuzlukların bir nedeni de, Kölköl’ün sevdiği kimseyi elde etmek için bazen yıllarca izlemesidir. Kölköl burçlar içinde olumsuz aile yaratanlar sınıfına girer. Çünkü aynı bir çocuğun civcivleri boğup öldürmesi gibi, Kölköl de sevdiğini aşkı ile boğar. Dolayısıyla sevdiği insan Kölköl’den kaçmak zorunda kalır. Kölköl ise bunun nedenini anlamaz acı çeker ve yeni ilişkilere girmekte sorun yaşar.

 Pınar Aylin, kendine güveni ve çok yönlü yeteneği ile Eleştiriyi dikkate almayan, durmadan hedefine doğru yürüyen ve bu hedeften hiç bir zaman vazgeçmeyen bir Fare Kölköl Kadını.

Pınar Aylin kendine güveni ve çok yönlü yeteneği ile Eleştiriyi dikkate almayan, durmadan hedefine doğru yürüyen ve bu hedeften hiç bir zaman vazgeçmeyen bir Fare Kölköl Kadını.

Kölköl iyi yürekli, felsefi mantıklı bir insandır ama duygusal çolpan gezegeni, onu bir aşk dehası haline getirmiş ve geniş imkanlı zekasını geri plana itmiştir. Kölköl zaman zaman öyle fikirler üretir ki herkesi hayretler içinde bırakır. Fikirleri çok orjinal olur. Aşka bu kadar düşkün olmasaydı düşüncenin ön planda olduğu alanlarda, sanatta, yeni eserler yaratma işlerinde benzersiz olurdu. Ne var ki sevdalı hali bunu engellemektedir.

Tabiatı hayvanları çok sever. Vahşi hayvanlar bile ona hemen alışır. Kölköl yeşile, bitkilere bayılır. Evinde çiçekler olsun ister, onlara özenle bakar. Doğayı bu kadar seven Kölköl için en uygun meslek, orman koruculuğudur dense yanlış olmaz. Ancak yalandan çok korkar. Astroloji’de bu konunun nedeni hakkında bilgi verilmemektedir.

Doğayı, doğadaki canlıları bu kadar seven insanın, çocuklara da düşkün olması beklenir. Fakat Kölköl çocuklarla aynı ortamda uzun süre kalamaz. Kendi çocuklarını sever, ihtiyaçlarını karşılar ama onların beşiklerini sallamaz. Kölköl’ün şaşırtıcı siniri ile sakinliği birbirine uymaz. Kölköl olayları yavaş sindirebildiği için geç tepki verir. Düzenbazlığa dahil olmasa bile kumar oyunlarını sever.

Yönetici olarak çok başarılıdır, fakat kurnaz olmadığı için etrafında gereksiz insanlar bulundurabilir. Sanatçılık ve teknik yaratıcılık alanlarında da oldukça yeteneklidir. Hastalıkları korkunç denilemez, burun ve akciğer rahatsızlıkları genç yaşlarında bile gözlenir. Soğuktan, mikrop bulaşmasından korunmalıdır. Cinsel ilişkilerinde titiz davranmalıdır, çünkü Kölköl cinsel yollarla geçen hastalıklara karşı son derece dirençsizdir.

KÖLKÖL KADINI HAKKINDA ERKEKLERE AÇIKLAMALAR:

“Kölköl kadını göz kamaştırır.” derler Nart Karaçaylar. Bu sözlerle Kölköl’ün dikkat çeken, alımlı görünüşünü vurgularlar. Kadınlık onun her hareketinde vardır, enerji dolu bakışları erkekleri rahatsız eder.

Bu kadın güzel, pahalı eşyaları sever. Fakir olsa da onun ucuz giysilerinde öyle bir özellik olur ki, mutlaka dikkat çeker. Kölköl kadını vücut hatlarını belli eden kıyafetler giymeyi sever, başı herzaman mağrur bir pozisyonda durur. Erkeklerin, arkasından yaptığı esprilere kızmaz, hakaret etmez. Tersine daha çekici bir pozisyona bürünüp, birçok anlama gelecek cümleler sarfeder. Başka kadınlar beğendikleri erkeğe bu durumu hemen açıklayabilir. Kölköl ise beğendiği insana sanki ondan nefret ediyormuş gibi davranır. Böylece erkeğin aşk ateşini aleve dönüştürür, çaba harcamadan, üzüntüler yaşamadan istediği erkeği ele geçirir.

Hepburn, Hollywood şöhret makinesi olmaktan kaçınan ve kadınların toplumsal beklentilerine ayak uydurmayı reddeden, Açıksözlü, iddialı, atletik ve moda olmadan önce pantolon giyen bir Koyun Yılı Kölköl Kadını.

Hepburn, Hollywood şöhret makinesi olmaktan kaçınan ve kadınların toplumsal beklentilerine ayak uydurmayı reddeden, Açıksözlü, iddialı, atletik ve moda olmadan önce pantolon giyen bir Koyun Yılı Kölköl Kadını.

Evlendikten sonra ise hemen değişir. Erkeğe aşk sözleri söyler, nazik ve duygusal davranır. Erkek için bu kadın kaderin bir hediyesidir denilebilir. Yalnız, erkek bilmelidir ki bu kadın fiziksel ilgisizliğe dayanamaz. Aşkta ihanete uğrayan erkek, nedenini kendisinde aramalıdır.

İnsanlara hep iyi davranır. Dedikodulara katılmaz, sevmediği, canını sıkan insanlardan yavaş yavaş uzaklaşır. Barışsever bir kadındır Kölköl. “Uzaktaki kardeş uzak kalır, yanındaki komşun yetişir” diyen atasözüne uygun davranışları olur. Komşularını, arkadaşlarını çok sever, sayar. Hatta onlara karşı dayanıklılığı hayret vericidir. Bir konuda haksız da olsalar, karşılığında onlara cevap vermez ve kazanır. Komşuları, arkadaşları onu sever ve herzaman yanında olurlar.

Maymun Kölköl o kadar sevimlidir ki, onun yaramazlıklarını görseniz bile kızamazsınız.Her zaman neşeli, mükemmel görünüşlü, dilinden fıkralar düşmeyen Maymun Kölköl her ortamda ilgi odağı olur. Bu sözler Maymun Kölköl olan Demet Evgar'ı tanımlıyor adeta.

Maymun Kölköl o kadar sevimlidir ki, onun yaramazlıklarını görseniz bile kızamazsınız.Her zaman neşeli, mükemmel görünüşlü, dilinden fıkralar düşmeyen Maymun Kölköl her ortamda ilgi odağı olur. Bu sözler Maymun Kölköl olan Demet Evgar’ı tanımlıyor adeta.

Zaman zaman gözyaşı akıtan Kölköl’ü savunmasız birisi gibi görmemek gerekir. O irade sahibidir. Bir şeye karar verirse “Ya ölürüm, ya da bunu bitiririm” der. Mantığı pratik hayata yöneliktir, felsefi meseleler ayrı, gerçek hayat ayrıdır.

Kölköl’ün kıskançlığı tuhaftır. “Lütfen eşimi al üstüne ne kadar istersen vereyim!” diyerek şaka edenlerdendir bu kadın. Ancak tabi onun bu sözlerine inanmamak gerekir. Kendini ilgisiz göstererek gururunu korumaktadır. Zaten başka bir kadının onun eline su dökmesi zordur.

Genelde Kölköl ile evli olan erkek şımarık olur ve her kadının kendini seveceğini sanır. Ama her bakımdan meziyetli Kölköl kadını mükemmel bir kadındır, erkeğinin bunun farkında olup onu kaybetmekten korkması gerekir.

İş kadını olarak Kölköl, erkekleri bile gölgede bırakır. Namuslu, işini bilen ve sorumluluk sahibi Kölköl, otorite kazanır, başarılı olur. Yaratıcılık gerektiren dekorasyon, düzenleme, moda tasarımcılığı ve çocuk terbiyesi alanlarında yetenekleri parlak sonuçlar getirir.

KÖLKÖL KADINININ BEDENİNDEKİ ZAYIF NOKTALAR:

Cinsel problemler nedeniyle ortaya çıkabilecek psikolojik değişimler görülebilir. Hayatı istediği gibi giderse bu rahatsızlık ortaya çıkmaz. Kölköl kadını fiziki acıya karşı dayanıklıdır. Dolayısıyla dikkatsizliğinden bulaşıcı hastalıklara yakalanabilir.

Soğuk, akciğerlerine dokunur. Doktorları sevmez ama doktora gitmezse de problemlerinin büyüyeceğini bilmelidir.

KÖLKÖL KADININA UYGUN BURÇLAR:

AŞK: sezgek(22-30 Haziran), Sönegey(15-29 ŞUbat), Cannan(10-20 Mart), Beçel(2-12Ocak) burçlarıyla aşk ve evliliği mutlu ve uyumlu olur.

İŞ VE ORTAKLIK: Atçak(2-13Eylül), Kıllı(14-23Eylül), Sınçıma(24Ağustos-1Eylül) burçlarıya işleri yolunda gider.

ARKADAŞLIK: Çamay(22-31Mayıs), Küylü(1-10 Haziran) burçlarıyla karakteri uyuşur ve uzun süren arkadaşlıkları olur.

KÖLKÖL ERKEĞİ HAKKINDA KADINLARA AÇIKLAMA:

Bahar bitip yaz başlamak üzereyken doğmuş olan Kölköl tabiatın değişikliklerine uyar. Erkeğinde, kadın Kölköl’de bulunmayan aşırı derece kararlılık ve ikbalperestlik vardır. 11-21 Mayıs doğumlu insanlar arasında bu özelliklere sıklıkla rastlanır. Bu erkek içinde öyle bir güç hisseder ki, sanki tüm dünyayı değiştirebilecekmiş gibi planlar yapar. Önemli bir iş yapıldığını duyduğundaysa “Ne var bunda, bunu herkes yapar” gibi laflar eder. İnsanlar bu adamın ahmak olduğunu düşünür. Kölköl erkeği gerçekten çok yeteneklidir fakat bilgisizdir, hayatın hızına uyamaz geride kalır.

Kölköl duygusal, yufka yürekli ve aşkta idealist bir romantiktir. Arkadaşlıkta ise sadık, çıkar gütmeyen biridir. Bu erkek bazen sevimsiz, bazense şahane,ağırbaşlı ve çekicidir. Morali iyi olunca neşeli bir çocuğa benzer. Morali bozuk olduğunda ise, tok aslan gibi oturur susar. Böyle zamanlarda ise onun kendi başına kalıp uyumasına izin vermelisiniz. Baskı yapılmayan Kölköl erkeği daha hızlı yumuşaklık gösterecektir.

Kararlı ve ikbalperest sanatçı Mirkelam aynı zamanda romantik yapısıyla tam bir At Kölköl Erkeği.

Kararlı ve ikbalperest sanatçı Mirkelam aynı zamanda romantik yapısıyla tam bir At Kölköl Erkeği.

Kölköl bahar burçları arasında ciddi hastalık korkusunu en fazla taşıyan burçtur. Astrolojide belirlendiğine göre, otuz yaştan sonra, özellikle Kölköl erkeğinde karaciğer yetmezliği görülmektedir. Buna bağlı olarak bağırsak ve midesinde de problem yaşayabilir. Kölköl’ün dış görünüşü kuvvetli olsa da iç organları hastalığa müsahittir. Ama Kün ve Duğun gezegenlerinin etkileri Kölköl’e enerji verir ve onu ölümcül hastalıklardan korur.

Kölköl bitkileri, toprağı, canlıları, tümüyle doğayı çok sever. Çok çalıştığından doğayla baş başa kalmaya fırsat bulamayan Kölköl hüzünlü olur. Temiz hava, güzel manzaralar, ruh rahatlığı bu insanın sağlığına iyi gelir.

Kölköl geleceğe değil, geçmişe bakarak yaşar. Dinlediği haberler, okuduğu kitaplar özellikle geçmişin kahramanları hakkında olur, tarihe, halkın sözlü kültürüne karşı dikkatini hiç eksiltmez. Sohbetlerde oldukça dikkat çeken Kölköl, bu konuda liderlik eder. Başka konularda ise akıllı adam maskesini yüzüne yerleştirerek, susar.

Yeraldığı film ve dizilerde bile, her zaman tatlı sert ama romantik bir kahramana hayat veren David boreanaz bu özellikleriyle tam bir Kuş kölköl Erkeği.

Yeraldığı film ve dizilerde bile her zaman tatlı sert ama romantik bir kahramana hayat veren David boreanaz bu özellikleriyle tam bir Kuş kölköl Erkeği.

Aşkta güzellikler yaratmaya bayılır. Romantik ruhlu bu insan, sevdiği kadına unutamayacağı bir hayat yaşatır. Sevdiğini yüceltir. Yaptığı kurlarla herkesin dikkatini çeker. Bu sevda herkese örnek olacak niteliktedir. Kadın da ona daha fazla direnemez, böylece Kölköl hoşlandığı kadını elde eder.

Kölköl’ü seçen kadın mutsuz sayılmaz. Çünkü Kölköl hem maddiyata hem özel davranışlara çok önem verir, bu alanlarda yaratıcı yeteneği sönmez. Yalnız başta söylenen özellikleri sabra dokunabilir, akıllı kadın buna dikkat ederse bunları önleyebilir. Çünkü Kölköl’e nazik davranarak onu istediğiniz yöne çevirebilmek mümkündür. Kölköl’erin mantık evliliği yapması gerekir çünkü onun zor mizacına her burç uyamaz. Ruhu güçlü ve akıllı kadınlar ona en uygun eştir.

KÖLKÖL ERKEĞİNİN BEDENİNDEKİ ZAYIF NOKTALAR:

Mikrobik karaciğer hastalıkları mideyi ve bağırsakları da etkileyebilir. Kölköl açlığa başkalarından daha uzun süre dayanabilir ama yerken de fazlasıyla yer. Kölköl’ler genelde orta yaşlarına ulaşmadan şişmanlık belirtileri göstermeye başlarlar. Rejim ve diyet yararlı olur. Ayrıca yediklerinin temizliğine dikkat etmelidir.

Burun, kulaklar, boğaz gibi mikroba açık bölgelere dikkat etmelidir. Bronşit tehlikesi vardır. Başkaları için üç günlük grip onun için süreğen hastalık nedeni olabilir.

KÖLKÖL ERKEĞİNE UYGUN BURÇLAR:

AŞK: Kuşmuş (22-31Mayıs) lie romantic ve duygusal big aşk yaratabilir ama evlilik uzun sürmez. Evlenmek için Kıllı (14-23 Eylül) uygun olur. Mantıklı, aynı zamanda duygusal Kıllı, Kölköl’ü ona belli etmeden yönetir ve aile hayatını düzene koyar. Tusanak(13-21Aralık)Kölköl’ü çeker. Ötgür(23-31Temmuz) ve Prisuay(13-20Ocak)ona hiç uymaz.

İŞ VE ORTAKLIK: Kölköl’ün ikbalperest istekleri Küsümmü’ye (1-12Ağustos) uymaz,çünkü Küsümmü de lider ve ikbalperesttir.

ARKADAŞLIK: Kuşdüğer(1-11Temmuz), Şatık(10-20Mart), Sınçıma(24Ağustos-1Eylül) burçlarıyla iyi arkadaşlık kurabilir.

KÖLKÖL KADINININ VE ERKEĞİNİN DOĞDUKLARI YILA BAĞLI ÖZELLİKLERİ:

FARE YILI KÖLKÖL(1924-1936-1948-1960-1972-1984-1996-2008-2020-2032-2044-2056):

Fare-Kölköl kendi burcunun genel nitelemesinden ziyade Fare’nin nitelemesine uyar. Fare Kölköl saldırgan olur. Zaman zaman Kölköl’ün de ağır kavgalara girdiği göz önüne alınacak olursa Fare’nin saldırganlığıyla birleşince Fare-Kölköl’ün karşısındakilere Korkunç anlar yaşatabileceği hemen fark edilir. En iyisi onunla kavga etmeden, sakin, sevecen şekilde yaşamaktır.

Fare Kölköl kendine güvenir. Eleştiriyi dikkate almaz, durmadan hedefine doğru yürür. Kafasına birşeyi taktıysa, onu başka tarafa yönlendirmek, vazgeçirmek zordur.

Bazen Kölköl’e uymayan bir davranışta bulunur. Zaman zaman fare gibi titiz ve iğneleyici olur.

Şair, yazar, matematikçi, astronom ve filozof Ömer Hayyam, aynı zamanda dünya bilim tarihi için de önemli bir yerdedir.Günümüzde kullanılan Miladi ve Hicri Takvimlerden çok daha hassas olan Celali Takvimi'ni hazırlamıştır. Okullarda Pascal Üçgeni Fransız matematikçi Blaise Pascal'ın soyadıyla olarak öğretilen matematik kavramı aslında Ömer Hayyam tarafından oluşturulmuştur. Matematik, astronomi konularında dünyanın önde gelen bilim insanlarındandır. Birçok bilimsel çalışması olduğu bilinen Ömer Hayyam  bu özellikleri ile tam bir Fare Yılı Kölköl.

Şair, yazar, matematikçi, astronom ve filozof Ömer Hayyam, aynı zamanda dünya bilim tarihi için de önemli bir yerdedir.Günümüzde kullanılan Miladi ve Hicri Takvimlerden çok daha hassas olan Celali Takvimi’ni hazırlamıştır. Okullarda Pascal Üçgeni Fransız matematikçi Blaise Pascal’ın soyadıyla olarak öğretilen matematik kavramı aslında Ömer Hayyam tarafından oluşturulmuştur. Matematik, astronomi konularında dünyanın önde gelen bilim insanlarındandır. Birçok bilimsel çalışması olduğu bilinen Ömer Hayyam bu özellikleri ile tam bir Fare Yılı Kölköl.

Hastalanınca ise Kölköl’e benzer. Kimseye rahatsızlığını açıklamadan, içini ağır ağır çekerek uykulu, tembel bir halde felsefi, mistik konulara dalar. Böyle zamanlarda bu Kölköl çok sevimlidir.

Yeteneği çok yönlüdür. Yaratıcılık yeteneğini geliştirmekte yarar vardır. Hayatı birbirine benzemeyen dönemlerden oluşur. Dönemler arasındaki sınırlar açıkça belirlenmemektedir. Astroloji’ye göre bu, normal hayat şeklinde yorumlanır.

Hastalığı, deride ve burundadır. Başka hastalıkların kader noktasından uzakta olmaları Fare-Kölköl’ün şanslı olduğunu göstermektedir.

Korku verici kader işareti “ipek” işaretiyle birleşmektedir. Yorumu soyut bir tarzda açıklanır. Mal varlığına fazla önem vererek, bedenini zorlamaktan, ipek gibi yumuşak davranışlı insanlardan gelebilecek zararlardan, çeşitli böceklerden bulaşabilecek mikroplardan ve yine bunlardan kaynaklanabilecek alerji problemlerinden korunmalıdır.

FARE KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1924 – Antony Hewish, Nobel Ödülü sahibi, İngiliz fizikçi

11 Mayıs 1984 – Andrés Iniesta, İspanyol futbolcu.

12 Mayıs 1972 – Pınar Aylin, Türk şarkıcı

13 Mayıs 1840 – Alphonse Daudet, Fransız yazar (ö. 1897)

14 Mayıs 1984 – Michael Rensing, Alman futbolcu

17 Mayıs 1936 – Dennis Hopper, ABD’li oyuncu ve yönetmen

18 Mayıs 1048 – Ömer Hayyam, Filozof, Matematikçi, Şair Binom açılımının ilk kullanıcısı

18 Mayıs 1936 – Türker İnanoğlu, Türk yönetmen, yapımcı

18 Mayıs 1984 – Eren Bakıcı, R&B Sanatçısı

20 Mayıs 1924 – Cavid Erginsoy, Türk fizikçi ve bilim adamı. (ö. 6 Aralık 1967)

İNEK YILI KÖLKÖl:(1925-1937-1949-1961-1973-1985-1997-2009-2021-2033-2045-2057):

İnek Yılı Kölköl hem mantıklı hem duygusaldır. Pratik hayatta geride kalmaz, aşk yönünden ise her gün yenilenen duygular taşır. Evini, işini sever. Olumsuzluklara, zorluklara karşı dayanıklı olur. İyi bir arkadaş, eş, anne/baba sayılır.

Bu meziyetleriyle İnek Kölköl ileriyi görebilen biri olsaydı, çıkamadığı tepe olmazdı. Ama İnek Kölköl aşırı derecede muhafazakardır. Aklı geçmişte törelerdedir. Bu yüzden genç kuşakların ilgilerini anlamakta zorlanır. Kölköl’ün inatçılığı ve İnek’in muhafazakarlığı birleştiği için bu özelliğini değiştirmek imkansızdır.

Nart astrolojisinde korku verici kader işareti gereği ters düştüğü insanlardan korunması gereken "Malcom X" , İslam Ümmeti Hareketi'ni reddetmesinden sonra Şubat 1965'te, hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğradı.

Nart astrolojisinde korku verici kader işareti gereği ters düştüğü insanlardan korunması gereken “Malcom X” , İslam Ümmeti Hareketi’ni reddetmesinden sonra Şubat 1965’te, hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğradı.

İnek Kölköl farketmese de bu özelliği onu çabuk yaşlandırmaktadır. Çünkü geleceğe bakmak, ona uymak, yeni kuşakların ilgilerini paylaşmak ruhu gençleştirmektir. Genç bir ruh ise uzun süren gençliğin, sağlığın ve uzun bir hayatın temelidir. İnek Kölköl bunun farkına varıp kendini değiştirebilirse mutlu, parlak bir hayat yaşar. Ancak yine de çok iyi bir anne/babadır.

Hayatı dört dönemden oluşur. Problemli yılları, üçüncü dönemde ortaya çıkar.

Hastalığı vurgulanmamaktadır. Bu durumda Kölköl genel nitelemesinde açıklanan rahatsızlıklara karşı dikkatli olmalıdır.

Korku verici kader işareti “süt”tür. Yorumu yoktur. Yalnız eski dilde sütün iki anlam taşıdığı dikkate alınmalıdır. Süt mahkeme anlamında kullanılır. Kendini tartışma sonucu çıkabilecek üzüntülerden korumasını bilmelidir.

İNEK KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1925 – Max Morlock, Alman futbolcu (ö. 1994)

12 Mayıs 1913 – Bertus Aafjes Hollanda’lı şair

12 Mayıs 1937 – George Carlin, ABD’li komedyen

12 Mayıs 1961 – Michael J. Fox, ABD’li oyuncu

13 Mayıs 1937 – Roger Zelazny, Polonya asıllı ABD’li yazar

13 Mayıs 1961 – Dennis Rodman ABD’li basketbol oyuncusu

13 Mayıs 1985 – Oğuzhan Koç, Türk oyuncu ve şarkıcı

14 mayıs 1973 – Hakan Ünsal, Türk futbolcu

17 mayıs 1961 – Enya İrlanda’lı şarkıcı

19 Mayıs 1925 – Malcolm X, ABD’li siyahi lider (ö. 1965)

ASLAN YILI KÖLKÖL:(1926-1938-1950-1962-1974-1986-1998-2010-2022-2034-2046-2058):

Aslan Kölköl coşkun nehir gibi etrafındaki herşeyi hızıyla çeker, kendi yönüne yönlendirir. Aslan’ın ve Kölköl’ün iyi meziyetlerini biraraya toplayan bir insandır. Sabırlı, yerinde cevap verebilen, gururlu ama onu göze batırmayan, şerefi için ölebilecek, sevdiğine bir şövalye gibi davranabilecek, işinde başarılı, sözlerinde ise yumuşak ve mantıklı birisidir. Bu insana herkes fikir danışmak ve dertlerini onunla paylaşmak ister.

Tam bir Aslan Yılı Kölköl Olan Ho Şi Minh, 1920'de Fransız Komünist Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı, ve yazdığı yazılarla çevresindeki Vietnam­lı gençleri bilinçlendirerek onları ülkelerinin bağımsızlık mücadelesi için eğitti.

Tam bir Aslan Yılı Kölköl Olan Ho Şi Minh, 1920’de Fransız Komünist Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı, ve yazdığı yazılarla çevresindeki Vietnam­lı gençleri bilinçlendirerek onları ülkelerinin bağımsızlık mücadelesi için eğitti.

Şerefsizliğe dayanamaz. Şerefsizlik karşısında sabırsızdır. Hemen kavga çıkarır, suçlunun suçunu yüzüne söyler. Bu yüzden intikam almak isteyen düşmanlar kazanır. Aslan Kölköl ömrü boyunca perde arkasında dönen entrikalara maruz kalır. Yalnız, düşmanları bile ona saygı duyar, çünkü Aslan Kölköl hayatı söz konusu olsa bile haksızlığı,şerefsizliği kabul edemez. Bu Kölköl’ün etrafı geniş olur. Yeteneği daha çok danışmanlık esaslı işlerde ortaya çıkar. Siyaset, reklam, elçilik, uluslarası ilişkiler, askerlik gibi alanlarda yüksek başarı gösterir.

Hayatı beş farklı dönemden oluşur. İkinci ve üçüncü dönemin başında adeta iniş göstermektedir. Hastalık işareti kemik kırılması işaretini doğrulamaktadır. Kemik hastalıklarına ve kemiklerinin kırılmasına yol açabilecek durumlara karşı dikkatli olmalıdır.

Korku verici kader işareti “yağmur”dur. Yorumu Aslan Kölköl’ün kendisine bırakılır.

ASLAN KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1890 – Helge Løvland, Norveçli dekatloncu (ö. 1984)

11 Mayıs 1950 – Gary Alan Fine, Amerikalı sosyolog

12 Mayıs 1806 – Johan Vilhelm Snellman, Fin yazar ve devlet adamı (ö. 1881)

12 Mayıs 1974 – Tolga Çevik, Türk komedyen ve oyuncu

13 Mayıs 1950 – Stevie Wonder, ABD’li şarkıcı ve besteci

13 Mayıs 1986 – Robert Pattinson, İngiliz aktör ve şarkıcı

13 Mayıs 1986 – Alexander Rybak, Norveçli şarkıcı

16 Mayıs 1950 – J. Georg Bednorz, Alman fizikçi, Nobel Ödülü sahibi

16 Mayıs 1986 – Megan Fox, ABD’li oyuncu

17 Mayıs 1866 – Erik Satie, Fransız besteci (ö. 1925)

17 Mayıs 1974 – Şebnem Dönmez

17 Mayıs 1974 – Sendhil Ramamurthy, ABD’li oyuncu

19 Mayıs 1890 – Ho Şi Mingh, Vietnam bağımsızlık hareketinin lideri

19 Mayıs 1914 – Max Perutz, Avusturyalı-İngiliz moleküler biyolog (ö. 2002)

20 Mayıs 1938 – Sabih Kanadoğlu, Türk hukukçu

21 Mayıs 1902 – Marcel Breuer, ABD’li mimar ve tasarımcı (ö. 1981)

TAVŞAN YILI KÖLKÖL: (1927-1939-1951-1963-1975-1987-1999-2011-2023-2035-2047-2059):

Tavşan Kölköl maddiyatçıdır. Bu alanda çok çalışır ve diğer yeteneklerini özellikle yaratıcılık yeteneğini gömer. Ailesi, yakınları ondan zaman zaman kendimi size kurban ettim, sözlerini duyar. O anlar, Kölköl’ün romantik özelliklerinin öne çıktığı zamanlardır. Tavşan-Kölköl’ü dikkatle izleyen biri onun içinde iki farklı insanın yaşadığını görür. Bu bazen Kölköl’ün, bazense Tavşan’ın karakterinin baskın çıktığını gösterir. Gerçekten de Tavşan Kölköl çift karakterlidir. Bu da onun büyüleyici gücünün nedenidir. Tavşan Kölköl çekicidir ama huyunu sonuna kadar anlamak, ona alışmak zordur. Zaman zaman kendinden hiç beklenmeyen bazı davranışlar sergileyerek karşıdakini hayretler içinde bırakır.

Para kazanmak için tarihsel, mizahi ve gotik romanlar yazıp bunları başka isimler altında  yayınlayan Balzac tam bir Tavşan Yılı Kölköl olduğunu kanıtlıyor. Balsac; basımcılık, yayıncılık, hatta dökümcülük yapıp başarılı olamayınca tekrar edebiyata yaratıcı ve güçlü olduğu alana geri dönüyor. Fakat korku verici kader işareti "Fil" yani güç güçlü düşman, yüksek olan Balzac, kendine çok yüklenmesi nedeni ile kalp yetmezliği ve bronşit sonucu gerçek aşkı ile evlendikten 2 yıl sonra hayata gözlerini yumuyor.

Para kazanmak için tarihsel, mizahi ve gotik romanlar yazıp bunları başka isimler altında yayınlayan Balzac tam bir Tavşan Yılı Kölköl olduğunu kanıtlıyor. Balsac; basımcılık, yayıncılık, hatta dökümcülük yapıp başarılı olamayınca tekrar edebiyata yaratıcı ve güçlü olduğu alana geri dönüyor. Fakat korku verici kader işareti “Fil” yani güç güçlü düşman, yüksek olan Balzac, kendine çok yüklenmesi nedeni ile kalp yetmezliği ve bronşit sonucu gerçek aşkı ile evlendikten 2 yıl sonra hayata gözlerini yumuyor.

Tavşan Kölköl mantıklıdır. İşlerini önceden planlayarak yapar. Duygularını kontrol altında tutar. Satın alma, pazarlama, yeni projeler yaratma ve bunları gerçekleştirme alanlarında belli bir yere gelir, sayılır.

Evini iyi durumda tutar. Babalık/annelik görevini en iyi şekilde yapar ama çocuğunu şımartmaz. Onlara işin, kazancın, paranın değerini çok erken yaşta öğretir. Biraz cimridir ve gelirini düşünür.

Hayatı beş farklı dönemden oluşur. Zor dönem ise dördüncü dönemin sonuna gelir.

Hastalığı aşırı hassaslığından oluşur. Sinir sistemine dikkat etmelidir. Korku verici kader işareti “fil”dir. Bu, yüksek, vahşilik, güç, güçlü düşman, savunmasızlık şeklinde yorumlanır.

TAVŞAN KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

13 mayıs 1939 – Harvey Keitel, ABD’li aktör

13 Mayıs 1987 – Candice Accola,ABD’li oyuncu ve şarkıcı

15 Mayıs 1903 – Maria Reiche, Alman matematikçi ve arkeolog (ö. 1998)

15 Mayıs 1987 – Doruk Çetin, Türk, yönetmen, fotoğrafçı ve yapımcı

15 Mayıs 1987 – Ersan İlyasova, Türk milli basketbolcu

15 Mayıs 1987 – Thaisa Daher De Menezes, Brezilyalı voleybolcu

16 Mayıs 1987 – Can Bonomo, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı.

17 Mayıs 1975 – Laura Voutilainen, Finli Şarkıcı

18 Mayıs 1939 – Peter Grünberg Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman fizikçi

18 Mayıs 1975 – Peter Iwers, Bass Gitarist (In Flames)

18 mayıs 1975 – Sanem Çelik

18 Mayıs 1987 – Luisana Lopilato, Arjantinli oyuncu

20 Mayıs 1799 – Honore de Balzac, Fransız romancı (ö. 1850)

21 Mayıs 1471 – Albrecht Dürer, Alman ressam, matematikçi (ö. 1528)

21 Mayıs 1855 – Émile Verhaeren, Belçikalı şair (ö. 1916)

21 Mayıs 1987 – Mateus de Souza, Brezilyalı Futbolcu

Balık YILI KÖLKÖL(1928-1940-1952-1964-1976-1988-2000-2012-2024-2036-2048-2060):

Balık-Kölköl ilgisiz, yavaş hareketli, geleceğini planlamayan, gelecekten fazla bir şey beklemeyen, rahatına bakan, başkalarının ne diyeceğine önem vermeyen, hayatın rüzgarlarına direnemeyen bir insandır. Bu Kölköl ağırlıklı olarak Balık’ın özelliklerini benimsemiştir.

Balık Kölköl’e ne karamsar, ne de iyimser denebilir. İkisinin ortasında bir yapısı vardır. Hayalleri o kadar çok ve renkli olur ki, Balık Kölköl onları yaşamış gibi zevk alır. Hayallerini gerçekleştirmek için ise yolunu çizemez ve hedefine ulaşmayı beceremez.

Hassas ve duygusaldır. “Kadın Balık Kölköl’ün gözyaşı gözünde; erkek Balık Kölköl’ün Gözyaşı göğsünde..” der astroloji. Her ikisi de aşırı derecede hassastır ve kötü davranışa, gaddarlığa karşı dirençsizdir. Balık Kölköl’e sert davranışla kendini kabul ettirmeye çalışan insan yanılır. Çünkü onu hep yanında tutmayı başarsa bile sevgisini, güvenini kazanamaz, saygısını kaybeder, Balık Kölköl hiç affetmez.

Anne/baba olarak çocuklarına bir arkadaş gibi davranır. Dertlerini paylaşır. Yetişkin çocukları ona koruyuculuk yapar, onu severler ve sanki kendileri ana/baba gibi nazik davranırlar.

Renkli hayallerini tabloları ile bütünleştiren Salvador Dali tam bir Balık Yılı Kölköl.  Korku verici kader işareti "parça " olan ve kazalara karşı dikkatli olması gereken Dali, yatak odasında bilinmeyen bir  nedenden çıkan yangın  sonucunda  bacağından ağır yaralandı.

Renkli hayallerini tabloları ile bütünleştiren Salvador Dali tam bir Balık Yılı Kölköl. Korku verici kader işareti “parça ” olan ve kazalara karşı dikkatli olması gereken Dali, yatak odasında bilinmeyen bir nedenden çıkan yangın sonucunda bacağından ağır yaralandı.

Hastalığı mide işaretine yönelmektedir.

Hayatı iki farklı dönemden oluşur. Zor yıllar, birinci dönemin sonu olur.

Korku verici kader işareti “parça”dır. Yorumu soyut bir tarzda yapılır. Balık kölköl hassas bir insan olarak bunu kendisi doğru şekilde yorumlayabilir. Yine de kazalara karşı dikkatli olması önerilir.

BALIK KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1904 – Salvador Dali, İspanyol sürrealist ressam (ö. 1989)

11 Mayıs 1928 – Yaacov Agam, Optik ve kinetik sanatın önde gelen savunucusu

12 Mayıs 1820 – Florence Nightingale, İngiliz hastane reformcusu ve hemşiresi (ö. 1910)

17 Mayıs 1868 – Horace Elgin Dodge, ABD’li otomobil üreticisi (ö. 1920)

17 Mayıs 1904 – Jean Gabin, Fransız oyuncu (ö. 1976)

19 Mayıs 1976 – Kevin Garnett, ABD’li basketbolcu

20 Mayıs 1664 – Andreas Schlüter Alman mimar ve heykeltraşcı

21 Mayıs 1855 – Émile Verhaeren, Belçikalı şair (ö. 1916)

YILAN YILI KÖLKÖL(1929-1941-1953-1965-1977-1989-2001-2013-2025-2037-2049-2061):

Yılan Kölköl’ü yakından tanıyan insan onun düzenine şaşırır. Bu insan bir robot gibidir. Düzenli çalışması ve yaşaması, zayıf noktalarını hiç göstermemesi onu yenilmez bir güç gibi gösterir.

Tam bir Yılan Yılı Kölköl olan Edward jenner, bıkmak usanmadan zor şartlar altında çalışıp, çiçek aşısını dünyaya kazandırmıştır.

Tam bir Yılan Yılı Kölköl olan Edward jenner, bıkmak usanmadan zor şartlar altında çalışıp, çiçek aşısını dünyaya kazandırmıştır.

Yılan Kölköl önceden planlamadan hiçbir işe girişmez. Başladığında ise mutlaka başarıyı elde eder. Yılan Kölköl hassas sinirlerini mantık kontrolü altında tutar, insanlar arasında kızmaz, kibar olur. Çok kızdığı zamanda ise kırıcı şakalarıyla düşmanını mahveder. Yılan Kölköl, vurgulu şekilde, çok yavaş konuşmaya başlayınca onun aşırı derecede kızgın olduğunu anlarsınız ve hemen uzaklaşırsanız onun iğneleyici şakalarının konusu olmaktan kurtulursunuz. Çok acı şeyleri bile gülümseyerek şaka yollu söyler, bunun insana dokunan etkisi çatışmadan çok daha fazladır.

Yılan Kölköl intikamcıdır. Bunu unutmamak gerekir. Aradan yıllar geçse bile işlediğiniz suçun karşılığını mutlaka alırsınız. Dürüsttür ve düşmanlığı da bu nedenle olur. Haksız yere acı çeken Yılan Kölköl batarsa, aradan zaman geçse bile düşmanını da batırır.

Bu insana herkes saygı duyar ve ondan biraz korkar. İş ve düzeni bakımından ise örnek biridir. Yetenekleri çoktur. Yılan Kölköl herhangi bir yaşta istediği mesleği öğrenebilir. Sanat alanında ise oldukça yeteneklidir.

Hayatı bir dönem gibi çizilir. Problemli yıllar hayatının son yıllarıdır. Hastalığı beli göstermektedir.

Korku verici kader işareti “Beyin”dir. Kendini çalışmaya fazla kaptırmaması, dinlenmesi önerilir.

YILAN KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1941 – Eric Burdon, vokalist

11 Mayıs 1989 – Giovani dos Santos, Meksika’lı futbolcu

16 Mayıs 1821 – Pafnuty Lvovich Chebyshev, Rus matematikçi

16 Mayıs 1905 – Henry Fonda, ABD’li Oscar ödüllü sinema oyuncusu

16 Mayıs 1965 – Vincent Regan, Galli sinema oyuncusu

16 Mayıs 1965 – Mehmet Murat İldan, Çağdaş Türk romancısı ve tiyatro yazarı

17 Mayıs 1749 – Edward Jenner, İngiliz hekim (ö. 1823)

17 mayıs 1989 – Tessa Virtue, Kanadalı buz patenci

19 Mayıs 1977 – Natalia Oreiro, Arjantinli şarkıcı ve oyuncu

AT YILI KÖLKÖL(1930-1942-1954-1966-1978-1990-2002-2014-2026-2038-2050-2062):

At-Kölköl ile birliktelik kuran insan şanslı sayılabilir. Her açıdan güvenilebilecek bir insandır. Baş özelliği iyi yüreklilik olan bu insan, yanındaki herkese yardımcı olur.

Çok dayanıklıdır, sabrı şaşırtıcıdır ama zaman zaman kendini kontrol altında tutamaz, patlar. Buna rağmen iyi insan sözüne daha layık başka bir kimseyi bulamazsınız.

At yılı olan Metin Şentürk üç yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu gözlerini kaybetmiştir. At yılı Kölköl olarak hayatının ilk iki dönemine gelen zor yılları, Metin Şentürk sabrı ve çok çalışmasıyla aşmış, İstinye körler okulunda 1 yıl içerisinde 2 sınıf atlayarak ciddi bir başarı göstermiştir. Ardından Büyükçekmece lisesinde tamamen gören öğrencilerle beraber eğitim alıp bu okulu başarı ile bitiren Şentürk İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuar'ına girmeye hak kazanmıştır. 1987-1988 yılında konservatuarı bitiren Metin Şentürk ilk ödülü olan Altın Lale'yi kazanmıştır. Korku verici kader işareti "keskin alet" "dil" olarak yorumlanmakta ve astroloji tarafından konuşmalarına dikkat edilmesi önerilmekte.

At yılı olan Metin Şentürk üç yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu gözlerini kaybetmiştir. At yılı Kölköl olarak hayatının ilk iki dönemine gelen zor yılları Metin Şentürk sabrı ve çok çalışmasıyla aşmış, İstinye körler okulunda 1 yıl içerisinde 2 sınıf atlayarak ciddi bir başarı göstermiştir. Ardından Büyükçekmece lisesinde tamamen gören öğrencilerle beraber eğitim alıp bu okulu başarı ile bitiren Şentürk İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuar’ına girmeye hak kazanmıştır. 1987-1988 yılında konservatuarı bitiren Metin Şentürk ilk ödülü olan Altın Lale’yi kazanmıştır. Korku verici kader işareti “keskin alet” “dil” olarak yorumlanmakta ve astroloji tarafından konuşmalarına dikkat edilmesi önerilmekte.

At-Kölköl çok çalışır ve kazanır. Kazandığından, mutlaka durumu zayıf olan yakınlarına da verir. İşini o kadar istekle yapar ki, onu anlamayan insanlar ona hırslı, dinlenmeyi bilmeyen, gibi sıfatlar yakıştırırlar. Ancak bunlar doğru değildir, At Kölköl sadece kendisi ve ailesi için o kadar enerji harcamaz. İyi bir göreve gelerek, başkalarına yardımcı olmak iyi yürekli, insansever At Kölköl’ün genel hedefidir.

Hayatı dört dönemden oluşur. Zor yılları, ilk iki dönemde ortaya çıkar. Sonra ise yaşantısı normal şekilde gider.

Hastalık işareti boşluktadır. At-Kölköl, burcun genel nitelemesinde yazılan hastalıklara karşı dikkatli olmalıdır.

Korku verici kader işareti “keskin alet”tir. Bu “Dil” olarak da yorumlanabilmektedir.

AT KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1894 – Martha Graham, ABD’li modern dansçı ve koreograf

11 Mayıs 1918 – Richard Feynman, Nobel Ödülü sahibi, ABD’li fizikçi (ö. 1988)

11 Mayıs 1966 – Christoph Schneider, Alman baterist

11 Mayıs 1978 – Perttu Kivilaakso, Finlandiyalı çellist.

12 Mayıs 1942 – Michel Fugain, Fransız şarkıcı ve besteci

12 Mayıs 1966 – Çelik Erişçi Türk Pop Müziği sanatçısı

12 Mayıs 1978 – Malin Akerman, Kanadalı model ve oyuncu

13 Mayıs 1978 – Mike Bibby, ABD’li basketbol oyuncusu

14 Mayıs 1978 – Elisa Togut, İtalyan voleybolcu

14 Mayıs 1990 – Emily Samuelson, ABD’li buz patenci

15 Mayıs 1954 – Eric Gerets, Belçikalı futbolcu ve teknik direktör

16 Mayıs 1966 – Metin Şentürk, Türk şarkıcı

16 Mayıs 1966 – Janet Jackson, Amerikalı şarkıcı

18 Mayıs 1978 – Ricardo Carvalho, Portekizli futbolcu

19 Mayıs 1762 – Johann Gottlieb Fichte, Alman filozof (ö. 1814)

19 Mayıs 1954 – Nükhet Duru, Pop Şarkıcısı

19 Mayıs 1966 – Polly Walker, İngiliz oyuncu

20 Mayıs 1966 – Mirkelam, Türk şarkıcı

KOYUN YILI KÖLKÖL(1931-1943-1955-1967-1979-1991-2003-2015-2027-2039-2051-2063):

Koyun Kölköl yüce kalpli bir insandır. Onun başkalarına acıması, hassaslığı şaşırtıcıdır. Onun ilgisi olmasa bile acı bir olayı öğrenince, uzun süre üzülür, yardım etmeye kalkar.

Bu insan karamsardır. Mutlu bir anında bile ölümü düşünür, kainatın sırlarını öğrenemeyeceğine üzülür. Ölüm korkusu onda fobi yaratmış olduğundan, ona herşey önemsiz ve geçici görünmektedir. Bu yüzden Koyun kölköl işinde yükselmeyi,fazla mülk edinmeyi önemsemez. Düşmanlarıyla savaşmadan, karşılık vermeden çekilir.

Düzeni hiç sevmez, işine geç kalır, toplumsal hayattaki sivil olaylara katılmaz, siyasetten nefret eder. Her şeyi manasız bulur.

Tam bir Koyun Yılı Kölköl olan Vedat Türkali, Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Korku verici kader işareti "rüzgar" olan Türkali'nin ayaklanma, kalabalık ve savaş sırasında kendine dikkat etmesi gerekmekte. Şu an 95 yaşında olan usta yazar bundan dolayı 7 yılını hapiste geçirdi.

Tam bir Koyun Yılı Kölköl olan Vedat Türkali, Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Korku verici kader işareti “rüzgar” olan Türkali’nin ayaklanma, kalabalık ve savaş sırasında kendine dikkat etmesi gerekmekte. Şu an 95 yaşında olan usta yazar bundan dolayı 7 yılını hapiste geçirdi.

Sevdiği insanı ömrü boyunca sever, ondan gelecek her türlü zorluğa katlanır. Problemlerini açarak onu üzmez, kendine özel dikkat istemez. Koyun Kölköl hayatın ağırlığını kendi üzerine çeker ve sevdiği insanı destekler.

Anne/baba olarak çocuklarına yumuşak terbiye verir. Yalnız astrolojide belirtildiği gibi Koyun Kölköl’ün çocukları ona az benzer. Yaşlandıkça çocuklarıyla anlaşamama problemi yaşayabilir.

Hayatı iki dönemden oluşur. Problemli yılları ikinci dönemin ortası sayılır. Hastalık işareti akciğerleri doğrulamaktadır.

Korku verici kader işareti “rüzgar”dır. Rüzgar, halk, kalabalık, savaş, ayaklanma anlamında yorumlanmaktadır.

KOYUN KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1931 – Semih Sergen, Tiyatro sanatçısı

12 Mayıs 1907 – Katherine Hepburn, ABD’li sinema oyuncusu (ö. 2003)

13 Mayıs 1919 – Vedat Türkali, şair ve yazar

13 Mayıs 1967 – Chuck Schuldiner, Gitarist ve vokalist

13 Mayıs 1991 – Francisco Lachowski, Brezilyalı model.

18 Mayıs 1955 – Çov Yun Fat, Çinli oyuncu

19 Mayıs 1979 – Andrea Pirlo, İtalyan futbolcu

20 Mayıs 1991 – Emre Çolak, Türk Futbolcu

MAYMUN YILI KÖLKÖL(1932-1944-1956-1968-1980-1992-2004-2016-2028-2040-2052-2064):

Maymun Kölköl o kadar sevimlidir ki, onun yaramazlıklarını görseniz bile kızamazsınız. Her zaman neşeli, mükemmel görünüşlü, dilinden fıkralar düşmeyen Maymun Kölköl her ortamda ilgi odağı olur.

Yalnız dikkatli olun. Maymun Kölköl onu eleştirmeye çalışanı düşman listesine ekler. Maymun Kölköl’ün düşmanlığı da orjinal bir olaydır. Hiç belli etmeden gizlice vurur ve yaptığından hoşlanır. Onun güler yüzü kimseyi yanıltmamalıdır, vuracağı insana karşı son derece kibar ve güler yüzlü davranır, böylece düşmanını savunmasız bırakır.

Ruh gücü yüksek insanlar arasına giren maymun yılı Kölköl olan Miyamoto Musashi'nin  ; Tarihte en yetenekli kılıç üstadları arasında yer aldığına inanılır. Çok genç yaştan itibaren girdiği birçok düello sayesinde kılıç kullanımı konusunda efsane haline gelmiştir.

Ruh gücü yüksek insanlar arasına giren maymun yılı Kölköl olan Miyamoto Musashi’nin ; Tarihte en yetenekli kılıç üstadları arasında yer aldığına inanılır. Çok genç yaştan itibaren girdiği birçok düello sayesinde kılıç kullanımı konusunda efsane haline gelmiştir.

Maymun Kölköl ruh gücü yüksek bir insandır. İntikamcılığı da olmasaydı, gayet güzel meziyetler sahibi sayılırdı ve gerçekten sevilen birisi olurdu. Gene de Maymun Kölköl zararlı insanlar arasına giremez ve sevimsiz de sayılmaz.

Aşkta kaliteden çok sayıya önem verir. Bir beğendiğinden çabuk bıkar. Maymun Kölköl kadınları hüzünlü bakışlarıyla hayatlarından şikayet ederler, erkekleri ise sık sık sevgili değiştirirler. Maymun Kölköl erkeği ile beraber olan kadın dikkatli olmalıdır, çünkü o beraber olduğu kadınları anlatarak övünmeyi sever. Bu erkeğe elinizi verirseniz, ertesi gün onunla kucaklaştığınızı duyarsınız. Üstelik maymun Kölköl erkeği fantezilerini öyle anlatır ki, olay hiç unutulmaz.

Hayatı, üç dönemden oluşur. Zor yıllar işareti çıkmadığına göre, şanslı bir hayat yaşayacağı varsayılabilir.

Hastalığı baş kemiklerini göstermektedir.

Korku verici kader işareti “kayık”dır.

MAYMUN KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

12 Mayıs 1992 – Malcolm David Kelley, ABD’li oyuncu

12 Mayıs 1968 – A.Galip, Şair, Eleştirmen, Yazar, Felsefeci

14 Mayıs 1836 – Wilhelm Steinitz , Çek asıllı ABD’li dünya satranç şampiyonu

14 mayıs 1944 – George Lucas, ABD’li film yönetmeni

18 Mayıs 1872 – Bertrand Russell, İngiliz filozof ve matematikçi, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, barış hareketi lideri

18 Mayıs 1920 – Papa II. John Paul (ö. 2005)

19 Mayıs 1584 – Miyamoto Musaşi, Japon kılıç üstadı (ö. 1645)

19 Mayıs 1980 – Demet Evgar

20 Mayıs 1908 – James Stewart, ABD’li aktör (ö. 1997)

20 Mayıs 1980 – Juliana Pasha, Arnavut şarkıcı

20 Mayıs 1992 – Enes Kanter, Türk basketbolcu

21 Mayıs 1980 – Aydın Çetin, Türk futbolcu

KUŞ YILI KÖLKÖL(1933-1945-1957-1969-1981-1993-2005-2017-2029-2041-2053-2065):

Kuş-Kölköl hem kuş’un hem de Kölköl’ün iyi özelliklerine sahiptir. Çok gururlu, şerefli bir romantiktir. İhanete karşı savunmasızdır. Barışın, iyi niyetin, insanseverliğin dünya medeniyetini geliştireceğine, kötülüğün ise kendiliğinden ölüp gideceğine inanır. Hayatı da bu inanışın göstergesidir.

İnsandan çok bir kahramana benzeyen Kuş Yılı Kölköl olan Frank Capra;  filmlerinde; her insanın kendinde görmekten hoşlanacağı değerleri taşıyan sıradan kahramanlara hayat vererek, bu insanların savundukları haklı davaları ve filmlerinin mutlu sonları ile uluslaşma sürecindeki Amerikan halkının ilgi ve beğenisini toplamıştır.

İnsandan çok bir kahramana benzeyen Kuş Yılı Kölköl olan Frank Capra; filmlerinde; her insanın kendinde görmekten hoşlanacağı değerleri taşıyan sıradan kahramanlara hayat vererek, bu insanların savundukları haklı davaları ve filmlerinin mutlu sonları ile uluslaşma sürecindeki Amerikan halkının ilgi ve beğenisini toplamıştır.

Kuş bilimi sever, her alanda bilgi ve kültür sahibi olmaya çalışır. Ancak toplumsal hayatta hak ettiği mevkiyi, yeri genelde alamaz, çünkü hayata objektif bir bakışı yoktur. Herkes onun hakkında çok iyi birisi ama çocuk gibi saf der. Günümüz dünyasında iyi niyetlilik artık saflık sayılmaktadır. Kuş Kölköl bunu öğrenebilirse, kötülüklere karşı durabilirse, üzüntüleri daha az olur ve herkes gibi normal bir hayat yaşayabilir.

Kuş Kölköl biraz sorumsuzdur. İstediklerini elde etmek için savaşmaz, çekilir ve yine romantik hayal dünyasına geri döner. Ailesinde de bundan dolayı problemler yaşanır. Kendi görüşlerini değiştirmeyen Kuş Kölköl, hayatın ritmine uymuş ailesinden arkada kalır. Yakınlar arasında anlayış kaybolur. Kuş Kölköl eski bir roman kahramanına benzer.

Hayatı, sınırları belirlenmiş beş farklı dönemi göstermektedir. Zor dönemler ikinci ve beşincidir.

Hastalığı bedeni doğrulamaktadır. Bu işaret astrolojide dirençsizlik, kendini bırakmak anlamına gelir. Kuş Köklköl ilgisizliğin getirdiği depresyona dikkat etmelidir. Bu sinir sistemini yıpratarak, vücudunu zayıf düşürebilir.

Korku verici kader işareti “iğne”dir. Başka yorumu olabileceği gibi zehirli sürüngenlerden korunmalıdır.

KUŞ KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

13 Mayıs 1957 – Stefano Tacconi, İtalyan futbolcu

13 Mayıs 1981 – Boncuk Yılmaz, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu oyuncusu.

13 Mayıs 1993 – Debby Ryan,ABD’li aktris ve şarkıcı

14 Mayıs 1945 – Vladislav Ardzinba, Abhaz siyasetçi

14 Mayıs 1969 – Cate Blanchett, Avustralyalı oyuncu

14 Mayıs 1993 – Miranda Cosgrove,ABD’li oyuncu,şarkıcı

16 Mayıs 1883 – Celâl Bayar, Türk Siyasetçi

16 Mayıs 1969 – David Boreanaz, ABD’li oyuncu

16 Mayıs 1981 – Sergei Novitski, Rus buz patenci

16 Mayıs 1981 – Jim Sturgess, İngiliz oyuncu.

17 Mayıs 1873 – Henri Barbusse, Fransız romancı ve gazeteci (ö. 1935)

17 Mayıs 1897 – Odd Hassel, Norveçli kimyacı, Nobel Ödülü sahibi (ö. 1981)

18 Mayıs 1897 – Frank Capra, ABD’li film yönetmeni (ö. 1991)

18 Mayıs 1981 – Edu Dracena, Brezilyalı futbolcu

20 Mayıs 1921 – Wolfgang Borchert, Alman yazar (ö. 1947)

20 Mayıs 1981 – Iker Casillas, İspanyol futbolcu

KÖPEK YILI KÖLKÖL(1934-1946-1958-1970-1982-1994-2006-2018-2030-2042-2054-2066):

Köpek Kölköl’ün temel özelliği dürüstlüktür. Köpek kölköl herşeye katlanır fakar dürüstlük bozulunca, bir kurt gibi gaddar olur ve düşmanına canı pahasına savaş açar. Köpek Kölköl hakkında insanlar iki farklı nitelemede bulunur. İyi güvenilebilecek biri veya gaddar, sert, hayata uyum sağlayamayan biri.

Köpek Kölköl insanları; sevdikleri ve sevmedikleri olarak ikiye ayırır. Sevdiği insanın yanında kuzu gibi sessiz olur, sevmediği insana da açıkça düşman kesilir. Köpek Kölköl’ü sevmeyen insan bilmelidir ki problem kendindedir. Zira Köpek Kölköl ahlaki bakımdan arıza hissetmediği kimseye düşman kesilmez.

Köpek Kölköl için siyah ya da beyaz veya iyi ya da kötü vardır. O yüzden çevresindekiler ya düşmanı ya da dostudur.

Tam bir Köpek yılı Kölköl olan Faruk Nafiz Çamlıbel, hayata bakış açısını yazdığı şiirlerde sergilemiştir. Onun için ya siyah vardır ya beyaz.

Tam bir Köpek yılı Kölköl olan Faruk Nafiz Çamlıbel, hayata bakış açısını yazdığı şiirlerde sergilemiştir. Onun için ya siyah vardır ya beyaz.

Köpek Kölköl’ün altıncı hissi kuvvetlidir ve hiç bir olayı da unutmaz. O yüzden ona önce kötülük edip daha sonra iyi hareketlerle unutturmaya çalışmak imkansızdır. Onu bir kere üzdüyseniz, ya da haksızlık ettiyseniz, size ömrü boyunca düşman kalacaktır.

Köpek Kölköl kaliteli bir insandır, yalnız hayatta sadece siyah veya beyaz değil başka renklerin de olduğunu bilmelidir.

İyilik ve kötülük her insanda vardır. İyi tarafları daha fazla olan insana basitçe kötü denilemez, düşmanlar arasına koyulamaz. “Nurdan yapılan ruh, ağır maddeden yapılan bedende yerleşmiş. Bunların karşılaşması da her insanda iyilik ve kötülüğün biraraya gelmesidir. Ruh ve bedenin savaşı insanların farklı özelliklerini yaratmaktadır. Bu sonsuza dek böyle devam edecektir.”diye yazar Astroloji’de.

Ruh az da olsa başarılı olabildiyse, iyi özellikleri, kötü özelliklerinden fazlaysa, o insana kötü denilemez. Köpek Kölköl buna dikkat etmelidir.

Hayatı iki dönemden oluşur, zor dönemi belirlenememiştir.

Hastalığı boyun işaretini doğrulamaktadır.

Korku verici kader işareti “Güneş”tir. Yorum serbest bırakılmıştır.

KÖPEK KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1946 – Jürgen Rieger, Alman avukat ve neo-Nazi siyasetçi (ö. 2009)

11 Mayıs 1982 – Cory Monteith, Kanadalı oyuncu ve şarkıcı.

12 Mayıs 1946 – Cahit Berkay, Moğollar adlı şarkı gurubunun kurucularından Türk şarkıcı.

13 Mayıs 1840 – Alphonse Daudet, Fransız yazar (ö. 1897)

13 mayıs 1982 – Hande Katipoğlu, Türk aktris.

15 Mayıs 1982 – Veronica Campbell, Jamaikalı sprinter

17 Mayıs 1886 – XIII. Alfonso, (1886 – 1931) döneminde İspanya kralı (ö. 1941)

17 Mayıs 1982 – Tony Parker, Fransız basketbol oyuncusu

18 Mayıs 1898 – Faruk Nafiz Çamlıbel, Türk şair (ö. 1973)

18 Mayıs 1970 – Tina Fey, ABD’li yazar ve komedyen

19 Mayıs 1910 – Burhan Arpad, gazeteci yazar (ö. 1994)

20 Mayıs 1886 – Ali Sami Yen, Türk spor adamı (ö. 1951)

20 Mayıs 1946 – Cher, Amerikalı şarkıcı

20 Mayıs 1982 – Petr Čech, Çek Futbolcu

21 Mayıs 1982 – Saygın Soysal, Türk sinema ve dizi oyuncusu

21 Mayıs 1994 – Tom Daley, İngiliz dalgıç

DOMUZ YILI KÖLKÖL(1935-1947-1959-1971-1983-1995-2007-2019-2031-2043-2055-2067):

Domuz Kölköl hayatınıza girdiyse nazik, duygusal bir eşinşz olduğunu bilin. Bu insan ya hayatınızı aydınlatır ya da gölge yapar. Ona karşı davranışlarınız iyi olursa Domuz Kölköl size mucizevi bir aşk yaşatır. Tersi bir durumda ise duyguları söner, çöker, sizi de çökertir.

Bu insan hayatının sonuna kadar büyümeyen, dünyaya çocuk gözüyle bakan biridir. Bu duruma alışmalı ve onun gururunu kırmadan, kendisine belli etmeden onu yönetmeyi bilmelisiniz.

Domuz Kölköl yeteniklidir ama kendisi bir alanı seçip orada yeteneğini geliştirmekte zorlanır. Elinden tutup yardımcı olunursa, orjinal yeteneklerinin birini gün ışığına çıkarır ve size destek olur.

1947 yılında Bregenz'de Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İlber Ortaylı tam bir Köpek Yılı Kölköl. 2 yașındayken ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç eden Ortaylının zor dönemleri ilk yıllar olarak görünmekte. İnatçı, öğretici, yardımsever ama eleştiri kabul etmeyen, tatlısert yapısıyla İlber Ortaylı Köpek Yılı Kölköl özelliklerini her haliyle gösteriyor.

1947 yılında Bregenz’de Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İlber Ortaylı tam bir Köpek Yılı Kölköl. 2 yașındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç eden Ortaylının zor dönemleri ilk yıllar olarak görünmekte. İnatçı, öğretici, yardımsever ama eleştiri kabul etmeyen tatlısert yapısıyla İlber Ortaylı Köpek Yılı Kölköl özelliklerini her haliyle gösteriyor.

Domuz Kölköl’ün birkaç sevimsiz tarafını belirtmekte yarar vardır. Yalnız Domuz Kölköl’ün bunları karakterinden silmesi mümkün değildir. Bu insan değişemeyen insanlar grubuna girer, bu gibi insanların bazıları inatçılıktan eleştiriyi kabul etmezler. Domuz Kölköl’ün eşi onu herzaman övmelidir. Eleştiriye hiç gelemez, aşırı derecede kıskançtır. Aşkına ihanet ederseniz, kendisinden hiç beklenmeyen bir enerji ile hayatınızı karartabilir. Biraz özensiz ve zevksizdir. Güzel davranışlarla bunları ortadan kaldırmak mümkündür. Böylece iyi yürekli, temiz düşünceli Domuz Kölköl eşine mutlu bir hayat yaşatır.

Hayatı üç dönemi göstermektedir. Zor dönemi, birincisidir.

Hastalığı göz işaretini doğrulamaktadır.

Korku verici kader işareti “Bataklık”tır. Yorumu serbest bırakılmıştır. Yine de Astroloji Domuz Kölköl’ün uzun süreli depresyondan korunmasını önermektedir.

DOMUZ KÖLKÖL ÜNLÜLERİ:

11 Mayıs 1983 – Holly Valance, Avustralyalı model ve oyuncu.

14 mayıs 1899 – Pierre Victor Auger, Fransız fizikçi (ö. 1993)

14 mayıs 1959 – Stefano Malinverni, İtalyan atlet

14 Mayıs 1983 – Amber Tamblyn, ABD’li oyuncu

15 Mayıs 1923 – Richard Avedon, ABD’li fotoğrafçı. (ö. 2004)

15 Mayıs 1947 – Niall Duthie, İskoç roman yazarı.

16 mayıs 1923 – Merton Miller, ABD’li ekonomist, Nobel Ödülü sahibi

17 Mayıs 1935 – Dennis Potter, İngiliz yazar (ö. 1994)

19 Mayıs 1947 – David Helfgott, Avustralyalı piyanist

19 Mayıs 1983 – Yağmur Atacan, Türk oyuncu

21 Mayıs 1947 – İlber Ortaylı, Tarih Profesörü-Akademisyen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Current ye@r *