23
Oca
2014

Kentsel Yaşamın Ayrıcalıklarını Doğaya Taşıyan Proje: “Kent Optimum”

23 Ocak 2014

İzmir’de; doğa ve denize yakın bir çocukluğum olmasına rağmen; müstakil bir yaşam herzaman hayalim olmuştur.  Üniversiteyi okumak için yirmiiki sene önce  İstanbul’a geldiğimden beri; önceliğim bir deniz aşığı olarak, boğaza yakın yaşam alanları oldu. Yoğun iş temposu ve sosyal hayattan uzak kalması dolayısıyla “Zekeriyaköy”, hayallerimi süslese de, gerçekleştiremediğim bir plan olarak kaldı.

orman yolu

Zekeriyaköy Orman Yolu

Aslında Zekeriyaköy’de müstakil yapılaşma 1990’larda  başladı ama arada bir bariyer gibi uzanan Belgrad ormanları; bölgenin hep kentten çok uzak bir imaj sergilemesine sebepoldu. Bu imaj; aslında hızlı ve çarpık yapılaşmayı önlese de; Zekeriyaköy doğanın içinde kentsel bir donanıma geç kavuştu.

begrad ormani harita

Avrupa yakası Belgrad Ormanı Çevre Bölge Haritası

Son 10 senedir, doğal bir ortamda; müstakil bir yaşam sürmek isteyen ailelerin yaşam alanı olarak seçtiği Zekeriyaköy’de; kentsel sosyalliği ve avantajları  arayan kesim için de çeşitli projeler üretilmekte. Bunlardan biri de projesinde ki çeşitli yaşam formatları ile öne çıkan “Kent Optimum”.

80

Zekeriyaköy Kent Optimum Projesi Tek Katlı Villa Örneği

Projenin mimarı Can Çinici; Doğa ve geniş alanın keyfini yaşatabilmek adına;  olabildiğince ışığı  ve doğa görüntüsünü içeriye taşıyan tek katlı yekpare minimalist yapılar yaratmış. İlk başta görünüşleri tahıl ambarını andıran bu yapıların içine girince alabildiğince yüksek tavanı ve genişliğiyle; hayalgücünüzü harekete geçirdiğini hissediyorsunuz.

20

Zekeriyaköy Kent Optimum Projesi dubleks bahçe ve çatı katı örnekleri

Şehir yaşamının kutulara bölünen, küçük pencereli yaşam formatlarından sonra Kent Optimum; bu alışkanlığı bir yana bırakarak, gerçek bir müstakil yaşama geçiş olanağı sağlıyor. Can Çinici; aynı zamanda şehir formatından gelen tekil, daha az alana ihtiyaç duyan kişilere de aynı özgür müstakil tadı yaşatmak için yüksek tavan çatı ve bahçe dubleksleri de oluşturmuş. Müstakil hayatın özlenen bahçe keyfini bu dairelere de sunmuş.

800x0_Kent_Optimum_1 genel

Zekeriyaköy Kent Optimum Projesi Genel Görüntü

Kent Optimum; Zekeriyaköy ‘de ana caddelerin kesiştiği bölgenin en merkezi noktasında yer alıyor. 45.000 metre kare arazi üstüne kurulu Proje; 14 tek katlı villa (4+1 ve 5+1), 8 tripleks villa (3+1 sıra evler),12 galerili çatı dubleksi, 11 çatı dubleksi, 24 bahçe dubleksi, 7 bahçe dairesinden oluşuyor. Yani Müstakil yaşam avantajlarından uzaklaşmadan farkli formatlar sunuyor aynı Proje içinde Kent Optimum.

IMG_6740

3. Köprü Viyadük Ayaklarının Zekeriyaköy Kent Optimumdan Görüntülenmiş Fotoğrafı

Ayrıca proje sosyal ve spor alanları için de büyük bir alan ayırmış. Böylece Kent Optimum sakinleri; Zekeriyaköy merkezinde; alışveriş alanlarına ve 3. köprüye sadece birkaç km  uzaklıkta ki bu yerleşim biriminde , kendilerini şehrin tüm avantajlarına sahip hissedebiliyorlar. Proje inşaatından , uğrunda maalesef birçok ağaç kesilen 3.köprünün viyadük ayakları görünmekte. Her ne kadar 2012′ de hizmete açılan 4 km lik Sarıyerden – Çayırbaşı ulaşım yolunu kolaylaştırsa da; yeni köprünün Zekeriyaköy’e çok daha fazla değer katacağı öngörülmekte.

Kentsel yaşam alışkanlıklarını doğaya taşıyan proje Kent Optimum’u sizin için gezdim. Projeyi hayata geçirirken ki fikir ve uygulama zorluklarını da projenin yaratıcarıyla birbir konuştum. Samimi görüş ve cevaplarının yeraldığı  videoyu sizin ile aşağıda paylaşıyorum.

www.kentoptimum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Current ye@r *