31
Mar
2014

Ağva’daki Özel Mabedim Tranquila Nehir Evi’ne İkinci Ziyaret

31 Mart 2014

Doğumgünüm ile beraber “finelifebybs.com” web yayın sitemin de doğduğu 4 Ocak 2014’te sizin ile Seyahat bölümünde ilk bu özel mabedi paylaşmak istedim, ve Zeki-Bahar çiftinin kapısını tekrar çalmak için yola koyuldum. Yol hatırladığımdan daha keyifli, hatta kolay geldi. Bir ipucu: “Ağva’ya vardığınızda içine değil sahil yolundan devam etmeniz gerekiyor”. Çünkü “Tranquilla Nehir Evi” adından da anlayacağınız üzere nehir kıyısında . Ve ben soluğu otele varır varmaz nehir kıyısında aldım. Güneşin batışını seyrederken, adeta bu manzarada payım varmış gibi hissedip, gururlandım.

IMG-20140219-WA0012

Tranquilla Nehir Evi İskelede Gün Batımına Yetiştim

Masif ahşap, doğal taş dokular, heybetli bir şömine, nehir kıyısında güneşi batırdıktan sonra beni bekliyordu. Güneşi batırdığım yerde yakarmış gibi yaktım şömineyi. Aşcımız Hasan Bey mutfakta beni bekliyordu. Spesiyali olan Porçini mantarlı bonfileyi beraber yapmak için söz almıştım ve oksijen karnımı acıktırmıştı.

IMG-20140219-WA0011

Tranquilla Nehir evi Kütük Ev Şömine Keyfi

Güzel havalarda otelin restoranı nehir üzerindeki iskelede faaliyet gösteriyor ama akşam güzel bir kırmızı şarap eşliğinde porçini mantarlı bonfile ve şömine bana bu mevsim için daha çekici geldi.

SAMSUNG CSC

Yöreye Özel Porçini Mantarı

Tüm dünyada Porcini ticari adıyla bilinen mantar ( Boletus Edilus) Ağva’da kıkırdak mantarı adıyla biliniyor. Büyük bir şenlik eşliğinde aralık ayında toplanıyor porçini mantarı ve hatta İtalya’ya da bölgeden ihraç ediliyor.

Tranquilla Nehir Evi’nde kişiye özel tatlar sunabilmek, misafirlere telaştan ve kargaşadan uzak romantik ve huzurlu akşamlar yaşatabilmek adına akşam yemeklerinde açık büfe sistemi uygulanmıyor. Yemekler menüden tercihinize göre kişiye özel hazırlanıyor.

Hatta biz şefimiz Hasan Usta ile beraber hazırladık nefis akşam menümüzü: “Porçini Mantarı soslu Bonfile huzurlarınızda!”

Tabi ki şömine eşliğinde böyle bir ziyafet şıklığı hakkediyordu. Hemen odaya gidip bir yandan kendimi şımartırken, diğer yandan da hazırlandım. Bungalov tipi odalar mütevazi dış görünüşüne rağmen son derece donanımlı dizayn edilmiş. Zeki Bahar çifti başta odalara tv koymaya dirense de şehir dinamiğine alışmış misafirlerini bağımlılıklarından o kadar da sert koparmamak adına salon kısmına televizyon koymuşlar ve odalarda wifi mevcut. Ben tv yerine şömineyi seyretmeyi tercih etsem de wifi gerçekten vazgeçemiyeceğimiz bir bağ olmuş. Benim için bu güzellikleri sizlerle paylaşmak hem bir görev hem de bir bağımlılık.

IMG-20140219-WA0009

Tranquilla Nehir Evi Şömineli Bungalovum

Odanın keyfini çıkarıp bir kaç fotoğraf çekmeye çalışırken karnımın zil çaldığını duyabiliyordum; Saçıma sinen yemek kokusundan dolayı, saçlarımı bile yiyebilirdim o sırada. EE! Ne Derler?: “Açlık Asaleti Bozarmış.” Porçini Mantarlı Bonfileye; sevgilime hazırlanır gibi hazırlanıp yemek salonuna koştum.

IMG-20140219-WA0010

Tranquilla Nehir Evi bu yıl, Türkiye’nin küçük otel sektöründe önemli bir oluşum olan ‘Small Hotels of Turkey’ editörleri tarafından ‘Türkiye’nin En İyi Küçük Otelleri’ ödülüne layık görüldü. Small Hotels of Turkey En iyi Otel Ödülleri bu yıl bölgesinde turizme güç veren, yönlendiren, ilham kaynağı olan 22 küçük otele verildi.

IMG-20140219-WA0022

Tranquilla Nehir Evi Bungalovumda Şömine Keyfi

IMG-20140220-WA0001

Tranquilla Nehir Evi Hasan Şefin Hazırladığı Porçini Mantarı Soslu Bonfileyi Afiyetle Yerken

Doğa ile başbaşa olmak, odanıza girince keyfinizden ödün vereceğiniz anlamına gelmiyor. Kendimi şöminenin önünde biraz daha şımartıp, salonda beni bekleyen ziyafeti düşününce, banyoda son rütuşları yapıp kısa bir süre için odamla vedalaştım.

Yemek hayal ettiğimden daha leziz olmuştu. Aralık ayında toplanıp özel olarak dondurulmuş Porçini mantarlarını tavada çevirirken, yine de klasik bir mantar tadı beklemiştim . Ama bu mantarın tadı kendini farkettirecek kadar baskındı, yüksek ateşte pişmiş olmasına rağmen eriyip gitmemişti, hala dolgun ve suluydu. Krema ve parmesan bile tadını bastıramamıştı. Bonfile soya sosu ve süt ile 2 gün öncesinden marine edilip içinde bekletildiği için yumuşaklık konusunda porçini mantarı ile yarışıyordu. Yanında yörenin özel otu kazayağı ve eşliğinde şahane bir merlot “Bir Giritli daha ne ister?” diye düşünmekten alamadım kendimi. Ertesi sabah güne erken başlamak harika olacaktı.